Теми занять



Перший курс


1. Газові таємниці

 

від газованого чаю до ракети

(математика, фізика, біологія)

 

Gas mysteries

from soda tea to gas rocket

(mathematics, physics, biology)

 

 

Знайомство з газами починається з атомів і молекул, моделі яких діти роблять власноруч. Ми поговоримо з дітьми про базові хімічні елементи і зрозуміємо, за якими принципами відбуваються різні процеси навколо нас, яку роль в нашому житті грають гази. І після цього починаються цікаві експерименти, під час яких діти дізнаються,  як зробити газований чай, як надути повітряну кульку вуглекислимим газом, як виробити кисень в домашніх умовах, навіть як зробити газову ракету.

***

 

Acquaintance with gases begins with atoms and molecules, and children create the models of them made of plasticine. We will talk with the children about the basic chemical elements and they must understand what principles are different processes around us, what role gases play in our lives. And after that, interesting experiments begin. In this part of lesson children learn how to make carbonated tea, how to inflate a balloon with carbon dioxide, how to produce oxygen at home, even how to make a gas rocket.


2. Масштаб і Всесвіт

 

від людини до Сонячної системи

(математика, географія, фізика, астрономія, анатомія)

 

Scale and Universe

from humans to the solar system

(mathematics, geography, physics, astronomy, anatomy)

 

 

Все починається з копії викладача, що менша за нього в 10 разів... А закінчиться цікаве дослідження вивченням орбіти останньої планети Сонячної системи, точну модель якої діти зроблять власноруч... А ще діти дізнаються на практиці, що таке масштаб, і як розумітися на мапах.

Тобто під час заняття ми дуже плідно попрацюємо з дітьми, залучивши до пізнання світу математику, географію, фізику, астрономію і навіть лінгвістику...

 * * *

It all starts with a teacher's copy 10 times smaller ...

Next, the children will have an interesting game with measuring themselves, during which they will get acquainted with the units of measurement.

After that, the children will become acquainted with the basics of geodesy and will try to create a working model of the theodolite, after which they must make a precise plan of the room. Here we work with angles, triangles, medians and bisectors ...

And an interesting study will be completed by studying the orbit of the last planet of the solar system, the exact model of which the children will make their own ...In this way, children learn in practice what scale is and how to understand it on maps.

That is, during the class we work very fruitfully with the children, bringing to the knowledge of the world mathematics, geography, physics, astronomy and even linguistics ...


3. Шоколадний закон

 

перевірка закону бутерброда, що падає

(математика, фізика)

 

 

На цьому занятті ми пропонуємо дітям модель реального наукового дослідження, під час якого вони оволодівають практичними знаннями, такими, як вираховуються відсотки, як визначається центр тяжіння, що таке траекторія і як її можна вирахувати, прогнозуючи зміщення центру тяжіння.

А все це робиться під час веселої перевірки закону бутерброду, що падає.

 


4. Інженерні ігри

 

як конструювати чудернацькі конструкції

(математика, фізика)

 

-

Мабуть важко пояснити дитині різницю між теоретичними та прикладними науками. Але достатньо показати на практиці, як працюють в різних конструкціях фундаментальні закони, як діти одразу ж починають користуватися принципами, які їм тепер зрозумілі.

Ми спонукаємо дітей до індивідуальної та колективної творчості в будівництві простих та складних конструкцій, стимулюючи їхню кмітливість. При цьому діти працюють в командах, засвоюючи принципи мозкового штурму в пошуку оптимальної ідеї. При цьому ми надаємо дітям необхідну  наукову інформацію для оптимального використання її в процесі конструювання.  

 


5. Чарівні капіляри

 

як змусити воду підійматися вгору

(математика, фізика)

 

 

Фізика для дітей стає зрозумілою за рахунок тактильності. Можна забивати мізки формулами і не дуже цікавими поясненнями, але допоки дитина не спробує доторкнутися до певного явища, якщо можна так сказати, цей предмет може її і не захопити..

 

Але коли дитина своїми руками створює капілярний світлофор або змушує воду підіматися вгору та творить диво, коли паперові квіти розпускаються у воді, коли вона на практиці зрозуміє, як відбуваються процеси за допомогою капілярності, готуйтеся купувати білі троянди, бо за рахунок здобутих у нас знань ваша дитина зробить ці квіти різнокольоровими...


6. Фізика повітряної кульки

 

низка захоплюючих експериментів

(математика, фізика, хімія)

 

-

Звичайна повітряна кулька може стати чи не найкращим допоміжним засобом, коли дітям потрібно пояснити закони фізики, хімії чи математики. Саме на цьому занятті ми пропонуємо дітям встановити рекорд за кількістю наукових експериментів х повітряними кульками, при цьому складаючи список законів та формул, які ми використовуємо під час того чи іншого досліду. При цьому ми приділяємо увагу перш за все тому, як взаємодіють ці закони природи під час певного явища, яке ми досліджуємо за допомогою повітряної кульки. 


7. Коли залізо плаває

 

як змусити залізо плавати і як можна малювати на молоці

(математика, фізика)

 

 

Від мильної бульбашки до молока. На цьому занятті діти дізнаються, як змусити плавати канцелярську скріпку, як малювати абстракції на молоці, як зробити водяну веселку з цукерок, скільки крапель води утримає одна монетка тощо. 

На простих і доступних прикладах ми пояснюємо дітям такі фізичні явища як щільність і натяжіння рідини. Шлях від живого експерименту до формули буде цікавим шляхом відкриття, бо тепер числа лише ілюструють процес, який зроблено власноруч, та ще є інструментом для розрахунків нових експериментів... 


8. Папір і наука

 

що можна зробити зі звичайного паперу

(математика, фізика, хімія, історія)

 

-

Зробити папір власноруч - чи може бути щось цікавіше? А ще не менш цікаво дізнатися про те, як папір став важливою частиною життя людей і які відкриття були зумовлені його існуванням. А крім того на заняттях будуть цікаві експерименти саме з папером, ми будемо навіть проводити експериментальні дослідження, щоб підтвердити або заперечити певні відомості, які можна знайти в мережі Інтернет.  І наприкінці у нас буде трошки авіації, бо на прикладі зроблених власноруч паперових літачків ми ознайомимо дітей з  першими поняттями аеродінаміки... 


9. Римські дороги і сьогодення

 

інженерна гра в Римську імперію

(історія, математика, фізика, географія)

 

-

На цьому занятті і діти, і викладачі стають давніми римлянами і вирішують стратегичні питання існування Римської імперії. Всі учасники гри визнають необхідність будівництва шляхів і, враховуючи історичні відомості, моделюють будівництво дороги від Риму до Києва. Ми надаємо дітям можливість порівняти будівельні інструменти давніх часів і сьогодення, пояснюємо початкові принципи геодезії і інженерних розрахунків. При цьому діти дізнаються, як багато реалій сучасного життя існуюють завдяки тому, що давні римляни почали будувати дороги...


10. Чарівна електрика

 

цікаво про статичну електрику, електричне поле і про Ніколу Теслу

(математика, фізика, хімія)

 

-

Написати своє ім'я на яблуці або на картоплині за допомогоїю керованої блискавки - це не диво, це лише маленький фрагмент цього тематичного блоку. Знайомство з електрикою починається з... перцю, з танцю вівсяних пластівців, і ці дива з тим, що можна знайти на кухні вдома, знаходять тут своє пояснення. А ще можна погратися в джедаїв та Дарта Вейдера, використовуючи властивості електричного поля. А ще на цьому занятті ми спробуємо разом з дітьми зробити справжні батарейки. 


11. Нащадки да Вінчі

 

інженерна гра на основі винаходів Леонардо да Вінчі

(математика, фізика, історія)

 

-

Як збудувати справжній міст без жодного цвяху або сконструювати дельтаплан чи автомобіль за малюнками видатного винахідника з давніх часів, які винаходи різних епох ми використовуємо у нашому побуті, все це ми вивчаємо в цікавій грі, під час якої діти грають ролі помічників великого винахідника.

А вже в процесі гри ми звернемося до тих наукових законів, які допоможуть дітям краще розібратися в суті явищ та процесів, якими ми користуємося для створення конструкцій та засобів, що покращують життя людей.


12. Створення мови

 

цікаві експерименти і мовна гра

(мовознавство, фізика, математика, філософія)

 

-

Чи зрозуміє глухий сліпого, як реагує на мову дитина в материнській утробі, як і за яких обставин змінюються слова, як мігрують слова і як взагалі виникають мови - на всі ці питання діти отримають відповіді, взявши участь в мовних експериментах і в дуже цікавій грі з утворення нової мови.  

А ще будуть цікаві відкриття того, як щільно мова зв'язана з фізикою і математикою, чи існують насправді відмінки, чому мова є алгоритмічною і яким чином мови впливають на сусідні. І, звичайно, на наших вихованців чекає "глокая куздря"...


13. Сила магніта

 

як створюється магнітне поле

(математика, фізика, хімія, географія)

 

-

На цьому занятті ми будемо власноруч створювати нові дива. І всі вони будуть пов'язані з таким явищем, як магнітне поле. Діти дізнаються не лише про суть цього явища, вони будуть експериментувати і навіть намагатися винайти транспортний засіб, що використовує можливості магнітів. А ще ми подивимось на магію феромагнітної рідини, яку діти навчаться робити власноручПоговоримо і про полярне сяйво, чому його можна побачити лише в конкретних місцях планети. Крім цього не менш цікавим буде знайомство з електромагнітами, з якими у нас теж буде низка експериментів.


14. Профайл улюбленого персонажа

 

як цікаво вивчати літературні твори

(літературознавство, історія, психологія)

 

 

 

-

Ми даємо дітям завдання подарувати героям літературного твору віртуальне життя у вигляді сторінки в соціальній мережі. Дітям така ідея дуже подобається, і вони одразу ж занурюються в роботу. Для того, щоб профіль персонажу був живим, треба не тільки добре знати сам твір, а ще й поцікавитись історичними подіями тих часів, спрогнозувати реакцію свого героя на такі події, навіть треба дізнатися інколи, як одягалися люди тієї епохи і які пісні співали...


15. Ультрафіолетові дива

 

чому деякі фарби світяться у темряві

(математика, фізика, хімія)

 

 

Як побачити те, що ми не бачимо, як було відкрите ультрафіолетове випромінювання, що таке люмінесценція і флуоресценція, як використовується ультрафіолетове випромінювання, які видовищні ефекти можна зробити в темряві - це лише мала частинка питань, на які діти отримають цікаві і змістовні відповіді. Та крім цього ми подаруємо дітям можливість зробити маленьке шоу в ультрафіолетовому світлі за допомогою спеціальних фарб і, звичайно ж, набутих знань.



Другий курс

16. Біг по воді

які цікаві властивості приймає рідина в певних умовах

(математика, фізика, хімія)

 

-

17. Золотий перетин

чому у світі все пропорціонально

(математика, фізика, хімія, біологія)

 

-


18. Навіщо людям гроші

історичні дослідження з елементаи економічної гри

(економіка, історія, філософія)

 

-

19. Як Архімед свій закон відкрив

знайомство з принципами роботи Театра науки

(лялькова вистава - фізика, мистецтво, музика)

 

-

20. Математика і мистецтво

які знання математики допомагає створювати шедеври

(математика, фізика, мистецтвознавство)

 

-

21. Таємниці фотографії

історія фотографії і виготовлення фотокамер

(фізика, математика)

 

-


22. Подорож до Антарктиди

 

гра-підготовка полярної експедиції

(фізика, математика, географія, біологія, історія)

 

-

Цього разу ми вирушимо з дітьми на Південний полюс. Ми дізнаємося все про Антарктиду, про її тваринний світ і цікавих місцях, ми повторимо досвід Амундсена і Скотта, дізнаємося, як олово погубило останнього, а в кінці заняття побудуємо справжній дирижабль, нехай і не такий великий, на якому Амундсен хотів підкорити інший полюс Землі, але справжній дирижабль на гелії і, звичайно ж, проведемо його випробування ...


23. Лікувальна стежина

 

як знання наук допомогають лікувати

(математика, фізика, анатомія, медицина)

 

-

На цьому занятті ми спробуємо разом з дітьми побудувати лікувальну стежку, яка масажує ступні людей, що йдуть по ній. В процессі її створення діти повинні прорахувати довжину масажних ділянок, продумати послідовність їх поверхонь (а це різні структури: камінчики, черепашки, різного роду нерівності аж до щіткового ділянки), щоб масаж виявився максимально ефективним.

Крім цього діти отримають певні архітектурні знання і інженерні навички.

 


24. Танці з привидами

 

створення міні-вистави з вивченням ефекту Пеппера

(фізика, математика, мистецтво)

 

-

З'явитися на сцені разом з Фредді Мерк'юрі або з Міккі Маусом, створити дивовижне маленьке шоу, використовуючи наукові знання - все це спробують зробити діти на цьому занятті. Крім того, ми трохи навчимо дітей сценічній майстерності, так, щоб батьки, дивлячись на кінцеву виставу, не втримались від овацій.


25. Нове життя пластика

 

екологічно-інженерна гра

(фізика, математика, хімія)

 

-

На цьому занятті діти спробують розв'язати проблему забруднення довкілля пластиковими відходами я на місцевому, так і на глобальному рівнях. Крім розробки альтернативних пропозицій ми спробуємо знайти всією групою оригінальний метод перероблювання пластика, який нескладно було б втілити в життя...


26. Граматичний штурвал

 

створення паперового мовного комп'ютера

(мовознавство, математика, логіка, программування)

 

-

На цьому занятті діти створюватимуть паперові прилади для вивчення граматики української мови. Використовуючи математичну логіку, первісні навички програмування, діти краще розуміють алгоритмічну природу граматики та синтаксису, завдяки чому краще розуміють рідну мову, її закономірності і винятки. 

І, що цікаво, вони власноруч створюють реальні методичні матеріали для можливого використання їх у навчальному процесі.


27. Планетарій власноруч

 

моделювання зоряного неба

(математика, фізика, астрономія)

 

-

Звичайно, справжній планетарій ми разом з дітьми не збудуємо. Це буде його модель, але зорі на цій пластиковій поверхні ми з дітьми намагатимемося розмістити щонайточніше. І ось тут мають спрацювати всі ті знання і навички, які діти набули на попередніх заняттях. І, звичайно ж, буде час для опановування новими знаннями.


28. Таємниці звуку

 

все про звуки

(математика, фізика)

 

-

Фігури Хладні, водяні звуки, синхронізація камептонів, досліди з звуковими хвилями


29. Від колеса до монорельсу

 

створення власного траспортного засобу

(математика, фізика)

 

-


30. Мистецтво ілюзій

 

створення ілюзій за допомогою наукових знань

(математика, фізика, біологія)

 

-

Для того, щоб стати ексклюзивним ілюзіоністом, треба непогано знатися в різних науках. Саме про це і йтиме мова, коли ми разом з дітьми будемо створювати ілюзії, що ламатимуть мозок іншим. Це буде практичне заняття, тому діти під час нього не тільки звертатимуться до наукових законів, а ще й отримають певні інженерні навички створення конструкцій, що вражають уяву.



Теми, що знаходяться в розробці

  • Рима і граматика (мовознавство, літературознавство, математика)
  • Мандрівка в синонімічні ряди (мовознавство, математика)
  • Граматика і математика (мовознавство, математика)
  • Тиск (фізика, математика, біологія)

 


Всі заняття методично протестовано на багатьох заходах в рамках програм проектів:


- Відкриття німецького цифрового університету – турне Україною: Київ-Запоріжжя-Одеса-Львів

(разом з Гете-Інститутом Україна)


- Територія Н і Геніальний клас

(разом з ЦБС Деснянського району м. Києва)


- Науково-популярні лекції для дітей-переселенців

(разом з Малою академією наук України)


- Театр науки для хворих дітей в лікарні Охматдит

(разом з Малою академією наук України)


- Інтелект-шоу «Розумна родина»

(разом з Малою академією наук України)


- Локація «Науковий чарівник»

(в рамках проекту «Нащадки вільних» за підтримки Мінмолоді)

Контакти

+380 63 870 89 72

asmirnov@ukr.net

© Aleksei Smirnov, 2019-2020